Kedy to začalo?

Ráno vstanem a idem plávať, behať alebo do fitka. Potom ma denne čaká ešte tak 20 km na bajku. A ak mi nestačí, behám ešte pred spaním. Šport je droga, keď raz začneš, veľmi ťažko sa ti odvyká. Ja som začala, keď som mala 4, a odvtedy som závislá.

Rodičia ma k športu viedli odjakživa. Veď im nič iné neostávalo, lebo level mojej energie bol nevyčerpateľný. Keď som mala 4 začala som s krasokorčuľovaním, prešla na gymnastiku, tenis a popri tom všetkom som si blízko pri tele držala jachting. Vždy sa mi veľmi venovali a vďaka nim sa v žiadnom ročnom období necítim ako športový asociál. Doteraz si pamätám, ako ešte pred pár rokmi na mňa otec na svahu kričal “Viac do kolien!” a tento rok vo vode “Viac vystieraj tú ruku, do dialky!”. Bože niekedy som sa tak hanbila, ale teraz som im za to vďačná.

Šport ma vychoval

Aj keď som za svoj život mala možnosť si vyskúšať nespočetne veľa športov, s jachtingom som vyrástla. Ten šport ma tvoril a naučil ma veci, ktoré by som inak nikdy nevedela. Precestovala som Európu, spoznala ľudí z celého sveta. Naučila som sa postarať sama o seba, zistila, čo je to disciplína a tvrdá práca. Aké to je prekonávať svoje strachy a dokázať zachovať chladnú hlavu. Stretla som sa s nepochopením, ale aj obrovskou dávkou podpory.

Kvôli jachtingu som sa veľa vecí vzdala. No nikdy som to neoľutovala. Zistila som, že tento šport ma napĺňa. Že ten šport som ja, a dáva mi zmysel života. Že aj keby som už nikdy nemala na loď ako pretekár sadnúť, stále môžem byť jeho súčasťou. Teraz, po dosť dlhej dobe bez jachtingu sa stále nemôžem zbaviť myšlienky na to, ako si sadám na loď (obrazne povedané, lebo tam nikdy nesedím), a zrazu nič iné okolo neexistuje. Ak ste športovec telom aj dušou, nič na svete ten fakt nezmení.

Jachting v skratke

No ale cieľom tohto článku asi bolo, predstaviť jachting trocha bližšie. Jachting je olympijský aj paralympijský šport s niekoľkými lodnými triedami. Existujú lodné triedy len pre ženy, len pre mužov alebo mixované posádky ako Nacra. Pretek alebo regata sa skladá z niekoľkých rozjázd. Dajme tomu, že na každý deň sú naplánované 3 rozjazdy, avšak ich reálny počet samozrejme závisí od poveternostných podmienok. Rozjazda začína štartom medzi rozhodcovskou loďou a bójkou a táto procedúra trvá 5 minút. PO štarte sa ide vytýčená trať okolo bójok v rozmedzí 30min až 1h, pričom ide o to, kto príde do cieľa prvý bez toho aby porušil veľmi rozsiahle a komplikované pravidlá. Takto to znie pravdepodobne veľmi hlúpo a nepredstaviteľne, ale myslím, že sa stačí pozrieť na nejaké videá na Youtube a prídete tomuto netradičnému športu na chuť. Jachting totiž nie je len o sile, aj o skúsenostiach, taktike a občas nevypočítateľnom počasí.

 

(domi)