S Maťom Pisárom sme naposledy pokecali o na Slovensku veľmi netradičnom športe – o lakrose. Vždy ma prekvapí ako málo toho o športe vlastne viem. Najviac ma dokáže nadchnúť niekto ako Martin, ktorý športuje preto, že ho to baví a vidí zmysel v predávaní skúseností mladšej generácii. Takýchto ľudí by sme potrebovali viac. Martin sa chce so slovenským lakrosovým teamom dostať na ME vo Fínskom Turku na budúci rok v lete. Preto zháňajú podporu, kde sa len dá. Budúci rok možno aj s našou pomocou. 

Spomínal si, že sa venuješ boxlakrosu, čo je jeden z dvoch lakrosových štýlov. Čo to znamená?

Dokonca troch. Jeden je detský šport, to je intercrosse, to hrávajú deti predtým ako začnú s lakrosom. Je to bezkontaktné, maximálne na tri krokyPotom existujú dva druhy mužského lakrosu, čo je boxlakros, to hrám ja, a fieldlakros. Na Slovensku je len fieldlakrosová liga. Fieldlakros je viac podobný futbalu a boxlakros hokeju. Fieldlakros sa hrá 9+1 na futbalovom ihrisku a boxlakros na 5+1 na hokejovom ihrisku len bez ľadu, buď na tráve alebo na betóne.

Lakros som videla, aj skúšala, ale zaujíma mam či je tam aj nejaký iný rozdiel okrem veľkosti ihriska a počte hráčov?

Najväčší rozdiel je v brankárovi. väčšie lakrosky– to je väčšia hlava, čo je výhoda . A na boxlakrose je to ako keby hokejový brankár, veľkú výstroj. Potom sa to líši trochu v taktike.

Môžeš nám dať nejaké basics lacrosu v skratke?

Klasický hrací čas je 4×15 minút. Momentálne v slovenskej lige sa hrá len 4×12. My ani nehrávame 9+1 ale 7+1, voláme to malý fieldlakros. Niekdy majú tímy na Slovensku problém zohnať hráčov na zápas.

A koľko je na Slovensku približne teamov ?

V Bratislave dva a mimo Bratislavy je to Skalica, Zvolen, Prievidza a Trnava.

Ako si sa od hokejbalu dostal k lakrosu?

Kamarát bol brankár na hokejbale hrával aj lakros. A raz som sa ho spýtal, či by som to nemohol ísť skúsiť, tak ma zobral na tréning a odvtedy to hrám.

A ktorý šport je ti bližšie?

Keď som bol na prvom výjazde, tak sa mi komunita lakrosákov zdala taká viac kamarátska. Pomaly sa chalani pobili na zápase a dve minúty po konci si štrngali s pivom a bavili sa ako najlepší kamaráti. Momentálne ma viac baví lacros, aj z toho dôvodu, že tam je väščia šanca dostať sa do reprezentácie. Máme super partiu aj v teame, aj v celej slovenskej lige, to je niečo uplne iné ako na hokejbale.

Aká je lakrosová konkurencia vo svete?

Momentálne boli ME vo field lacrose v Maďarsku tento rok, a vo finále bolo Anglicko a Izrael. Najlepší lakrosáci v Európe asi Angličania, Česi.

A kde na svete je lakros najpopulárnejší?

Ono je to kanadský národný šport spolu s hokejom. Celkovo Severná Amerika tým žije a dokonca tam majú na MS team “Národ Irokézov”. To vlastne Indiáni, ktorí tento šport vytvorili.

 

Martin Pisár

 

Vravel si, že máte budúci rok ME vo Fínsku ak si správne spomínam

Áno, v júli 2017 majstrovstvá v Turku. Tam sa vlastne chceme dostať.

Koľko teamov sa na ME zúčastňuje?

Teraz by tam malo byť okolo 15 teamov na boxlakrose a fieldlakros mal naposledy nejakých 36.

Je lakros vekovo obmedzený? Teraz mám na mysli nejaké kategórie

Na Slovensku vôbec nie. V jednom Bratislavskom tíme je chalan, ktorý 15 rokov a druhý rok hrá v lige. Ale ak by sa nám podarilo lakros na Slovensku rozbehnúť, určite by sme chceli začať pracovať s mládežou a vytvoriť im aj vlastnú ligu.

Písal si, že hrávaš za viacero tímov. Ako je to možné?

Tým, že je to amatérsky šport, tak je možné hrať vo viacerých ligách. Keď idem hrať napríklad do českej ligy, môžem nastúpiť za iný team.

Čím je zvláštny ten memoriál v Prahe, ktorý si spomínal?

To je najväčší turnaj na svete, čo sa týka boxlakrosu. Každý hráč by tam chcel hrať. My sme tam každoročne pozývaní. Zúčastňujú sa tam teamy z celého sveta.

Ty sa venuješ športu popri škole, práci?

popri práci. Tento šport je amatérsky, takže nás neživí. V Severnej Amerike je to možné, inak možno existuje pár poloprofesionálnych teamov v Európe.

Čo by si zmenil na slovenskom športe keby by si mohol?

Toho je veľa.

Máte ako lakros, vlastný zväz?

Nie, máme lakrosovú federáciu, ale nepatríme pod Ministerstvo školstva, pretože je nás príliš málo. Každopádne chceme teraz rozbehnúť nábor detí v školách. A ak by ich to bavilo, aby sa mohli rozvíjať ďalej.

 

(domi)