Aj pre Vás sú vianočné sviatky dňami, ktoré sa počítajú nie na hodiny ale od jedla k jedlu? Počnúc Štedrým večerom až do povinnej trojkráľovej návštevy u vzdialených príbuzných permanentne niečo konzumujete a Vaším najlepším kamarátom je po tieto dni šumivý „vyprošťovák“. Áno, Vianoce – jedla čas. Ani my v podporšport.sk nie sme nejakí askéti a dobré jedlo si užívame rovnako, ako všetci ostatní. Na druhú stranu si myslíme, že keď majú ľudia cez Vianoce viac voľna, mohli by ho využiť trochu produktívnejšie, ako napríklad venovať svoj čas športu. Šport utužuje nielen zdravie, ale aj vzťahy, tak vezmite niekoho, koho máte radi, vytiahnite zo skrine elasťáky a nejaké funkčné tričko, ponožky spod stromčeka a hor sa do nejakej športovej aktivity. Arktické mrazy vraj nehrozia, a tak ani na počasie sa vyhovoriť nemôžete. Ak nemáte s kým, alebo neviete kam, pozrite sa tu ku kolegom na Aktivizér, alebo napíšte nám :-), my sa rady pridáme.

Jediná výhovorka, ktorú akceptujeme je varenie. Dobre totiž vieme, ako je táto činnosť namáhavá, hlavne ak jete tak často ako my. Preto si vysoko vážime naše maminy a babky (a otcov nemilosrdne bojujúcich s kaprom), ktoré nám celý deň pripravujú hody. Kým je Váš športovec na tréningu, tak Vy stojíte v kuchyni, ale nemajte hlavy v smútku, aj pri tom spálite nejakú tu kalóriu.

Hodina varenia Vás stojí približne 170 kalórií, hodina umývania riadu 144 cal a hodina ostatných domácich prác 343 cal. Ak máte doma plavca, tak ten zatiaľ na 2 hodinovom tréningu vypláva  asi 1400 kalórií, futbalista spáli asi 1500 cal a ak máte doma budúceho Jágra, tak ten minie 1200 kalórií za rovnaký čas. Ale nebojte sa, jediný rozdiel je, že vy si namiesto troch naberačiek majonézového šalátu a dvoch podkovičiek kapra dáte len o porciu menej. (Údaje sú okrem iného z americkej stránky https://www.healthstatus.com/ a americkým vedcom treba predsa veriť, že? :))
kalorieAk máte doma svojho športovca, tak pokoj asi nikdy nemáte a tiež  viete, že polka života sa točí okolo jedla. Pravdepodobne ste si už zvykli na to, že v chladničke musia byť vajíčka, kdesi v špajzi raw tyčinky a keď sa minie proteín, Váš športovec je schopný obehať polovicu mesta, len aby zohnal ten svoj.  Ak Váš športovec odmieta jesť všetky vianočné sladkosti od babky, lebo cukor je smrť, tak mu pripravte niečo výživné a vianočné zároveň. Vás to nebude stáť veľa síl a on/ona to iste ocení. Teda aspoň u nás doma to tak je. Recepty boli testované na ľuďoch.


Vianočný cheescake (nielen) pre športovca
kolacik

2 vajíčka (určite doma máte)

1 kopcovitú lyžicu kakaa alebo karobu

2 lyžice medu

1 kelímok mäkkého tvarohu

Všetko spolu zmixujete, hodíte do zapekacej misky a pečiete asi 25 minút na 160 stupňoch. Podávate hneď alebo vychladené. My sme fajnšmekri a tak sme si navrch pridali kokosové čipsy a granátové jablko. Brú chuť!


Vianočný proteínový šejk
smores

(Source: Pinterest)

2 lyžice kakaa

1 kopcovitá lyžica vanilkového jogurtu

1 odmerka proteínu

štipka škorice

1 banán

ľad

kokosové alebo mandľové mlieko

Všetko zmiešate v mixéri a doplníte mliekom podľa požadovanej hustoty. Mixujte kým nevznikne pena a servírujte hneď po tréningu! PS. Skúste to aj Vy, možno Vám to zachutí!


V každom prípade Vám želáme Šťastné, Veselé a Športové Vianoce! Vy si oddýchnite, ale my počas Vianoc budeme pracovať aj naďalej a určite Vám prinesieme nejaké nové články, nech máte čo pri tých koláčoch čítať.

Vás podporšport.sk

(domi)